אחת ולתמיד – וורדפרס או WIX

לא אחת אנו שומעים על ההתלבטות הנצחית – על איזה מערכת כדי להקים אתר אינטרנט? אז כידוע, אנו נמצאים בתקופה דיי מבלבלת בעת הזאת. מערכות לבניית אתרים צצות כמו פטריות אחרי הגשם, ומי שאינו מתעמק ומתעדכן תכופות לא תמיד יידע באיזה מערכת לבחור. כאן ננסה להתמקד בשתי המערכות הבולטות והאטרקטיביות ביותר כיום – וורדפרס ו-WIX.
אנו בלנה בניית אתרים לעסקים ננסה לעשות קצת סדר ולפרט את היתרונות והחסרונות של המערכות ולהבין האם כדאי להקים אתר וורדפרס או וויקס..

וורדפרס | WordPress:

שנת הקמה: 2003

מקימים: מאט מולנווג ומייק ליטל

נכתבה בשפה: PHP

מפתח: קוד פתוח

 

WIX | וויקס:

שנת הקמה: 2006

מקימים: אבישי אברהמי, נדב אברהמי, ג'ורה קפלן

המתחרה (הכמעט) היחידה של וורדפרס בענף המערכות להקמת אתרי אינטרנט היא WIX. זאת למרות שהן שונות כמעט לגמרי בתכלית, בקהל היעד, בדרך ההקמה ובהיקף השינויים שהן מאפשרות למשתמשים. בזמן שוורדפרס מאפשרת לבצע כל שינוי אפשרי, וויקס מאפשרת אך ורק התאמות אשר אופשרו מראש על ידי צוות הפיתוח של המערכת.

 

הקמת אתר עצמאית  – ללא ידע בקוד

הקמת אתר על מערכת וורדפרס

7/10 – החלטנו לתת את הציון 7 מתוך 10 משום שכן נדרש ידע טכני בסיסי כדי להתקין את מערכת וורדפרס. פעולה זה היא מאוד פשוטה אך כן דורשת ידע מסויים. וורדפרס דורשת התקנה של קבצים וחיבור המערכת למסד הנתונים. חשוב לציין שבשרתי אחסון המריצות cPanel קיימת אופציה של התקנת וורדפרס בקליק באמצעות אפליקציית Softaculous שמבצעת עבורנו את התקנת הקבצים, יצירת ה-DB והתקנת הוורדפרס.

אופציה לשינויים והתאמות אישיות

10/10- וורדפרס הינה מערכת המאפשרת כל שינוי וכל אופציה שתחפצו בה. בוורדפרס יש 2 אופציות עיקריות לביצוע השינויים. האופציה הראשונה והנפוצה יותר היא באמצעות תוספים –
לוורדפרס קיימת תיקיית תוספים שבה תוכלו למצוא עשרות/מאות אלפי פלאגינים שיאפשרו לכם לבצע כמעט כל שינוי אפשרי שתחפצו בו.

השיטה השנייה היא באמצעות כתיבת קוד – למתכנתים קיימת אופציה לכתוב את הקוד שלהם בצורה עצמאית ובעצם לפתח כל פיתוח שהם יחפצו בו. ראוי לציין שגם כאן וורדפרס הופכת את החיים לפשוטים יותר באמצעות שימוש בתוסף אחד בשם ACF  שמספק אופציות רבות שמכסות כמעט 80% מסך הפיתוחים העצמאיים במערכת.

עלויות

וורדפרס היא מערכת חינמית! כל אחד יכול להוריד את המערכת ולהתקין אותה על השרת שלו ללא עלות! כמו כן תוכלו למצוא תיקייה ענקית של תבניות ותיקייה ענקית של תוספים ללא עלות.

ראוי לציין שקיימות תבניות פרימיום בתשלום נוסף ותוספי פרימיום שגם הם עלולים להיות בתשלום נוסף. אך לרוב תוכלו למצוא את כל התוספים שתצטרכו במאגר החינמי של התוספים והתבניות.

תחזוקה

תחזוקת האתר בוורדפרס מתחלקת ל-2

  1. תחזוקה טכנית של האתר: תחזוקה זו היא עניין פשוט למדי. פשוט דאגו לעדכן את התבנית ואת התוספים שאיתם אתם משתמשים באתר האינטרנט.זה נעשה בדר"כ באמצעות כפתור "עדכן" שהופך את הפעולה לפשוטה מאוד.
  2. עדכון ותחזוקת תוכן האתר: פעולה זו היא פשוטה מאוד לביצוע ובמיוחד באתרים אשר נבנו לאחרונה. כיום רוב אתרי הוורדפרס נבנים עם עורך תוכן ויזואלי המאפשר אופציית Drag&Drop אשר הופכת את הקמת האתר ומיקום האלמנטים באתר לפשוטה מאוד.

אבטחה

בהמשך ישיר לסעיף הקודם, וורדפרס היא מערכת מאובטחת מאוד. זאת משום שישנם אלפי אנשים אשר דואגים לעדכן את הקוד ולדאוג שיהיה הבטוח ביותר. כמו כן, במידה ונמצאת פריצה, המפתחים משחררים עדכונים בתדירות מאוד גבוהה שעוזרים לשמור על אבטחת האתר.

WIX

הקמת אתר על מערכת וויקס

9/10 – הקמת האתר בWIX  איננה דורשת שום ידע או יכולת טכנית. ניתן להקים את בוויקס בקלות רבה.

אופציה לשינויים והתאמות אישיות

4/10  היינו מגדירים את WIX  כפלטפורמת "מה שאתה רואה זה מה שאתה מקבל" כידוע וויקס לעומת וורדפרס היא לא מערכת קוד פתוח. ולכן, הם אינם יכולים לספק גישה לקוד האתר למשתמשים. לכן במידה וויקס לא פיתחו לכם את הפיצ'ר שאתם מעוניינים, לא תוכלו להשיג אותו. בנוגע לעיצובים, וויקס מספקת עשרות/מאות עיצובים לשימוש.

עלויות

החל מ5$ לאתר עם פרסומות של וויקס באתר שלכם. ועד 24.5$ לאתר ברמת VIP עם פיצ'רים נוספים

תחזוקה

מערכת וויקס פשוטה מאוד לעדכון ולא דורשת תחזוקה של המערכת עצמה. יחד עם זאת, חיבור הדומיין לפעמים עלול לגרום לאנשים לא טכניים להסתבכות מסויימת

אבטחה

כמו כל דבר, גם אתר וויקס ניתן לפרוץ. אך לעומת וורדרפס, רוב הסיכויים שהפריצה תהיה לחשבון האישי שלכם באמצעות גניבת סיסמא או פישינג.  זאת משום שWIX  היא מערכת סגורה.

 

לסיכום, הכל תלוי ב"מה תרצו להשיג מהאתר שלכם?" במידה ואתם מעוניינים באתר בסיסי בהקמה אישית שלכם, כדאי לכם לבחור בוויקס. במידה ואתם מעוניינים באתר מקצועי יותר, וורדפרס עולה על וויקס בכל פרמטר אפשרי ובמיוחד בנושא ה-SEO (קידום האתר ע"י גוגל)

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *